So funktioniert unser Forum » s: Samantha StosurW


#1

s: Samantha StosurW

in So funktioniert unser Forum 28.10.2017 09:29
von dasg234 • 137 Beiträge | 685 Punkte
avatar
X

Auszeichnungen


des Mitglieds dasg234
Gold
Gold
Siegerpokal für Fotowettbewerb
Siegerpokal für Fotowettbewerb
Siegerpokal für Fotowettbewerb
Siegerpokal für Fotowettbewerb
Siegerpokal für Fotowettbewerb
Siegerpokal für Fotowettbewerb
Siegerpokal für Fotowettbewerb 2014
Siegerpokal für Fotowettbewerb 2014

Siegerpokal für Fotowettbewerb
Siegerpokal für Fotowettbewerb
Siegerpokal für Fotowettbewerb
Siegerpokal für Fotowettbewerb
Siegerpokal für Fotowettbewerb
Siegerpokal für Fotowettbewerb
Siegerpokal für Fotowettbewerb
Siegerpokal für Fotowettbewerb
Siegerpokal für Fotowettbewerb
Siegerpokal für Fotowettbewerb
Simple Award Plugin • © 2013 Miranus GmbH

Guillermo Rigondeaux hopes to make U.S. television broadcasters and the boxing world think again as he defends his title against Great Britains Jazza Dickens in Cardiff on Saturday.Miami-based Rigondeauxs WBA super-bantamweight title fight was forced across the pond because of a lack of interest in showing him in America by promoters and broadcasters.The Cuban only regained the title after Belfasts Carl Frampton was stripped of the WBA super-bantamweight belt.35-year-old Rigondeaux (16-0, 10 KOs) returns to action in Wales because he put viewers to sleep with an efficient but dull points win over the Philippines Drian Francisco on the Miguel Cotto-Saul Alvarez undercard in November.After a series of displays which have been criticised for a lack of action and knockouts, Rigondeaux has found himself shunned by U.S. broadcaster HBO.But his class is undeniable after registering two Olympic gold medal triumphs and then a quick march to world champion status in the professional ranks.The Cuban is still considered the worlds No. 1 super-bantamweight and is No. 7 in ESPNs pound-for-pound rankings despite not being the most popular boxer to watch.BoxNation will televise Rigondeauxs first WBA title defence against Liverpools British champion Dickens (22-1, 7 KOs), who is ten years younger and a big underdog.Rigondeaux hopes stopping Dickens will change the publics opinion of him and is hoping to face a bigger British name after this weekend.People have their opinions but all I do is win, said Rigondeaux.Whoever steps in the ring with me is going to get beat, I adapt my style accordingly.Im ready to fight 24 rounds [against Dickens], but whatever round it happens, we are going for the knockout.Rigondeaux is already eyeing up fights with other UK fighters including Carl Frampton -- The former unified WBA (Super) and IBF super-bantamweight champion.I cant force anyone to fight me, they want to hold on to unbeaten status and they dont want to give the fans what they want to see.But they are not doing it for the fans, they want to remain unbeaten status.Carl Frampton, is from the UK, and he should give the fans what they want to see. Scott Quigg is another who doesnt want to fight me but the world want to see these fights.Jamie McDonnell I hope will be the next fight because he has been talking about fighting me. Leo Santa Cruz is another scaredy cat.Who ever wants the fight, if its 122 pounds or 126 pounds, I will do it.On the same bill, Manchesters WBO world lightweight champion Terry Flanagan (30-0, 12 KOs), 27, faces a third defence against South Africas 42-year-old Mzonke Fana (38-9, 16 KOs).Dejan Zlaticanin (22-0, 15 KOs), Montenegros new WBC champion after beating Scotlands Ricky Burns in October, could await Flanagan in Manchester on October 29.? Cheap Flyers Jerseys Authentic . PETERSBURG, Fla. Cheap Adidas NHL Jerseys . -- Stanford squashed Oregons national championship hopes again, schooling the Ducks in power football. http://www.cheapflyersjerseys.com/ . The 25-year-old Japanese star has officially been posted by his club team, the Rakuten Golden Eagles. Adidas Chris Nichols Jersey . 8 Kansas to a 64-63 win over Texas Tech on Tuesday night. The freshman from Vaughan, Ont. Wholesale Flyers Jerseys . LOUIS -- Heading into the final stretch of the season, the issues for the Chicago Bears banged-up defence only seem to be getting worse. (All dates and times AEST)August 20AthleticsWomens 20km race walk: Rachel Tallent, Regan Lamble and Tanya Holliday:Womens pole vault final: Alana Boyd:Womens 4 x 400m relay: Morgan Mitchell/Anneliese Rubie/Jessica Thornton/Monica Brennan/Lauren Wells:Womens 5000m: final:?Eloise Wellings, Madeline Hills, Gen LacazeMens 5000m: final: Brett RobinsonMens 1500m: final: Ryan GregsonBasketballMens semifinals: Australia v Serbia.Canoe SprintMens kayak single (K1): 200m finalMens canoe double (C2): 1000m finalMens kayak four (K4): 1000m finalCycling - BMX Women: Caroline Buchanan, Lauren Reynolds:Men: Sam Willoughby, Bodi Turner and Anthony Dean.Cycling - Mountain BikeWomens cross-country race: Rebecca HendersonDiving Mens 10m platform: Domonic Bedggood and James Connor:GolfWomens individual stroke play: final round:?Minjee Lee and Su OhGymnastics - RhythmicWomens individual all-around qualification, rotations 3 & 4: Danielle Prince.Modern PentathlonWomens swimming: Chloe Esposito.Mens Fencing, Swimming: Max Esposito?Synchronised SwimmingWomens teams free routineTriathlonWomens:?Emma Moffatt, Erin Densham and Ashleigh GentleWater PoloWomens classification match (5th-6th places):?Australia v SpainAugust 19AthleticsMens Decathlon Javelin, 1500m:?Cedric Dubler.Mens Shot Put Final.Mens 1500m Semi-Finals: Ryan GregsonWomens Javelin Throw Final: Kathryn Mitchell.Mens 50km race walk: Jared Tallent, Brendon Reading, Chris Erickson.Canoe SprintMens kayak single (K1) 200m: Stephen Bird:Mens canoe double (C2) 1000m: Martin Marinov/Ferenc Szekszardi:Mens kayak four (K4) 1000m: Ken Wallace/Riley Fitzsimmons//Jacob Clear/Jordan Wood.Equestrian JumpingIndividual jumping finals:?Edwina Tops-AlexanderGolfWomens Individual Stroke Play Round 3: Minjee Lee and Su OhGymnastics - RhythmicWomens individual all-around qualification, rotations 1 & 2: Danielle Prince.Modern PentathlonMens Modern Pentathlon Fencing:?Max EspositoSailingMens 49er:?Iain Jensen and Nathan OutteridgeSynchronised SwimmingWomens Teams Technical Routine?TaekwondoWomens -67kg: Carmen Marton:Mens -80kg: Hayder Shkara.TriathlonMens Triathlon: Ryan Bailie, Ryan Fisher and Aaron Royle.Wrestling - FreestyleMens 74kg: Talgat Ilyasov.August 18Athletics:Mens Decathlon: High Jump, 400m: Cedric DublerMens Decathlon 110m Hurdles, Discus, Pole vault: Cedric DublerMens Javelin qualifying:?Hamish PeacockWomens 100m hurdles semifinals, finalWomens Long Jump final:?Brooke StrattonMens 200m semifinals:?Alexander HartmannWomens 200m finalMens Shot Put Qualifying:?Damien BirkinheadWomens High Jump: Qualifying:?Eleanor PattersonBasketballMens quarterfinal:?Australia v LithuaniaCanoe SprintMens Kayak Double (K2) 1000m Final. Mens Kayak Double (K2) 200m Final.Womens Kayak Single (K1) 500m Final.Cycling - BMXWomens seeding phase runs:?Caroline Buchanan and Lauren ReynoldsMens seeding phase runs:?Sam Willoughby, Bodi Turner and Anthony DeanDivingWomens 10m platform preliminaries: Melissa Wu?and Brittany OBrienWomens 10m platform Semi-Final.GolfWomens Individual Stroke Play Round 2:?Minjee Lee and Su OhModern PentathlonWomens Modern Pentathlon Fencing: Chloe EspositoSailingMens 470 (Medal Race & Victory Ceremony):?Mat Belcher and Will RyanTaekwondoWomens -57kg Preliminary Round of 16:?Caroline MartonMens -58kg quarter-finals, semifinalsMens -58kg repechages, bronze medal contests, gold medal contest.Mens -58kg Preliminary Round of 16:?Safwan Khalil.Water PoloWomens Classification Match (5th-8th places):?Australia v BrazilAugust 17Athletics:Mens Decathlon: 100m,?Long Jump,?Shot Put:?Cedric DublerMens 5000m: round 1:?Brett Robinson, Patrick Tiernan and Sam McEnteeWomens 800m: round 1:?Selma KajanCanoeMens kayak double (K2) 1000m heats, semifinals:?Lachlan Tame and Kenny WallaceMens canoe single (C1) 200m heats, semifinals:?Ferenc SzekszardiMens kayak double (K2) 200m heats, semifinals:?Daniel Bowker, Jordan WoodWomens kayak single (K1) 500m: heats, semifinals:?Naomi FloodEquestrian Jumping?Individual Jumping Round 3:?Edwina Tops-Alexander and Matt WilliamsGolfWomens individual stroke play round 1:?Minjee Lee and Su OhTaekwondoMens -58kg preliminary round of 16:?Safwan KhalilAugust 17August 16AthleticsWomens 5000m: Round 1:?Eloise Wellings, Madeleine Hills and Gen LaCazePole Vault: Qualifying: Alana BoydWomens 100m hurdles: Round 1: Michelle JennekeWomens Discus: FinalMens 200m: Round 1: Alexander HartmannMens High Jump: Final: Brandon StarcWomens Javelin: Qualifying:?Kim Mickle, Kathryn Mitchell and Kelsey-Lee RobertsWomens Long Jump: Qualifying:?Chelsea Jaensch and Brooke StrattonWomens 400m Hurdles: Semi FinalsWomens 200m: Semi FinalsBasketballWomens: Australia v SerbiaCanoeWomens Kayak Double (K2) 500m: FinalMens Kayak Single (K1) 1000m: FinalCycling - TrackWomens Sprint Race: Quarter Finals: Anna Meares, Steph MortonMens Keirin: Round 1: Matt Glaetzer, Pat ConstableWomens Omnium 5000m time trial: Annette EdmondsonWomens Sprint: Semi Finals, FinalsWomens Omnium flying lap, 25km point race: Annette EdmondsonMens Keirin: Round 2, Finals:?Matt Glaetzer, Pat ConstableDivingMens 3m Springboard: Semi FinalMens 3m Springboard: FinalEquestrian JumpingIndividual and Team Jumping: Qualifier:?Scott Keach/Edwina Tops-Alexander/Matt Williams/James Patterson-RobinsonSailingMens 49er:?Iain Jensen & Nathan OutteridgeNacra 17:?Jason Waterhouse and Lisa DarmaninSwimmingMens Marathon 10km: Jarrod PoortSynchronised SwimmingWomens Duets Free Routine: FinalAugust 15AthleticsMens High-Jump Qualifying:?Brandon Starc and Joel BadenWomens 400m Semi-Finals.Mens 100m Semi-Finals, Final.Womens 1500m Semi-Finals:?Melissa Duncan, Linden Hall and Jenny BlundellBasketballMens Preliminary: Australia v VenezuelaCyclingWomens Sprint Qualifying, 1/16 Finals and repechages:?Anna Meares and Steph MortonMens Omnium 15km Scratch Race, 4km Individual Pursuit, Elimination Race: Glenn OSheaMens Sprint FinalsDivingWomens 3-metre Springboard FinalSailingWomens 470:?Jaime Ryan and Carrie SmithMens Finn:?Jake LilleyNacra 17:?Lisa Darmanin & Jason WaterhouseMens 470:?Mat Belcher and Will RyanSynchronised SwimmingWomens Duets Free Routine:?Rose Stackpole/Nikita PabloWater PoloMens Preliminary: Australia v GreeceAugust 14AthleticsMens Long Jump: Final: Henry Frayne, Fabrice LapierreWomens 3000m Steeplechase: Round 1: Madeline Hills, Genevieve LaCaze, Victoria MitchellWomens 400m: Round 1: Morgan Mitchell, Anneliese RubieMens 10,000m: David McNeillWomens Marathon:?Milly Clark, Jess Trengove and Lisa WeightmanBadmintonMens doubles: Matt Chau, Sawan SerasingheMixed doubles: Leanne Choo, Robin Middleton?BasketballWomens: Australia v BelarusCycling - TrackWomens Keirin: Anna Meares, Stephanie MortonWomens Team Pursuit: Finals:?Georgia Baker, Annette Edmondson, Amy Cure, Melissa HoskinsEquestrianIndidivual Jumping Qualification:?Scott Keach, Edwina Tops-Alexander, Matt Williams and James Patterson-RobinsonGolfMens Individual Stroke Play Final Round:?Scott Hend and Marcus FraserHockeyWomens: Australia v JapanMens Quarter FinalsRowingWomens Single Sculls: Final: Kim BrennanShootingMens 50-metre Rifle Three Positions Qualification:?Will Godward and Dane SampsonSwimmingWomens 50m freestyle: Final: Cate & Bronte CampbellMens 1500m freestyle: Final: Mack HortonMens & Womens 4x100m Medley relayWater PoloWomens: Australia v BrazilAugust 13Athletics?Mens 20km Walk Final: Dane Bird-SmithMens 100m: preliminaries round 1: Joshua ClarkeWomens 3000m steeplechase: round 1:?Madeline Hills, Genevieve LaCaze and Victoria MitchellWomens 400m: round 1:?Morgan Mitchell and Anneliese RubieMens 10,000m Final: David McNeill and Ben St.Lawrence?Mens Pole Vault qualifying: Kurtis MarschallMens Long Jump FinalWomens 100m semi-finals + finalMens 800m semi-finalsBadmintonMens: Doubles preliminaries:?Matthew Chau/Sawan SerasingheWomens: singles preliminaries:?Hsuan Yu Wendy ChenMixed doubles preliminaries:?Robin Middleton/Leanne ChooBasketballWomens: Australia v BelarusMens: Australia v ChinaBeach VolleyballWomens: Round of 16:?Louise Bawden/Taliqua Clancy v Monika Brzostek/Kinga Kolosinska (Poland)Cycling - TrackWomens keirin: round 1 & repechages: Anna Meares and Steph MortonMens sprint 1/8 finals & repechages:?Matt Glaetzer and Pat ConstableWomens team pursuit: round 1: Annette Edmondson/Amy Cure/Ashlee Ankudinoff/Melissa Hoskins/GeorgiaMens team pursuit:?Alex Edmondson/Michael Hepburn/Jack Bobridge/Scotson/Sam WelsfordMens sprint quarter-finalsWomens keirin round 2 + finalsWomens team pursuit finalsDivingWomens: 3m springboard semi-finalGolfMens Individual stroke play: round 3: Marcus Fraser and Scott HendGymnasticsMens trampoline qualification, final: Blake GaudryHockeyWomens preliminary: Australia v JapanRowingMens fours: Final: Joshua Dunkley-Smith/Joshua Booth/Will Lockwood/Alexander HillMens single sculls: finalWomens single sculls: finalSailingMens Laser: Tom BurtonMens Finn: Jake LilleyMens 49er:?Iain Jensen and Nathan OutteridgeNacra 17:?Lisa Darmanin/Jason WaterhouseWomens laser radial:?Ashley StoddartShootingMens 50m Rifle prone:?Warren PotentMens 25m rapid fire pistol qualification: David ChapmanMens skeet qualification: Paul Adams and Keith FergusonSoccerWomens: Australia v BrazilSwimmingWomens 50m freestyle: finalMens 1500m freestyle: finalWomens 4x100m medley relay: finalMens 4x100m medley relay: finalTable TennisMens team round 1:?David Powell, Chris Yan, Heming HuWater PoloWomens preliminary: Australia v Brazil.Weightlifting Mens 94kg group B: Simplice Ribouem.August 12BadmintonMixed doubles preliminaries: Robin Middleton/Leanne ChooBasketballWomen: Australia v JapanCanooe SlalomWomens kayak: Jess FoxCycling - TrackMens team sprint qualifying: Matthew Glaetzer/Patrick Constable/Nathan HartWomens team pursuit: Annette Edmondson/Amy Cure/Ashlee Ankudinoff/Melissa Hoskins/Georgia BakerMens team pursuit: Alex Edmondson/Michael Hepburn/Jack Bobridge/Scotson/Sam WelsfordHockeyWomen: Hockeyroos v ArgentinaJudoWomens -78 kg repechages: Miranda Giambelli:RugbyMens placing: AustraliaSailingMens finn.dddddddddddd Jake LilleyWomens 470: Jaime Ryan/Carrie SmithNacra 17: Lisa Darmanin/Jason WaterhouseMens 470:?Mat Belcher/Will RyanSwimmingMens 50m freestyle: Cameron McEvoy, Matt AboodWomens 800m freestyle: Jessica Ashwood, Tamsin Cook:Mens 100m butterfly: Grant Irvine, David MorganWomens 200m backstroke: Belinda Hocking, Emily SeebohmWomens 200m Breaststroke Final: Taylor McKeownMens 200m Backstroke Final: Mitch Larkin, Josh BeaverWomens 100m Freestyle Final: Bronte Campbell, Cate CampbellTennisMixed Doubles round 1: Samantha Stosur/John Peers v Sania Mirza/Rohan Bopanna (India)August 12ArcheryMens individual 1/32 eliminations:?Ryan TyackBadmintonMens doubles preliminaries: Matthew Chau/Sawan SerasingheWomens singles preliminaries:?Hsuan Yu Wendy ChenBasketballMens Preliminary: Australia v united StatesBeach VolleyballWomens Preliminaries:?Mariafe Artacho/ Nicole Laird v Fan Wang/Yuan Yue (China)EquestrianDressage: Mary Hanna, Lyndal Oatley, Kristy Oatley, Sue HearnGolfMens individual stroke play round 1:?Marcus Fraser, Scott HendHockeyWomens Preliminary: Australia v IndiaMens Preliminary: Australia v Great BritainJudoWomens -78 kg: Miranda Giambelli.RowingMens fours: semi-finals: Joshua Dunkley-Smith/Joshua Booth/Will Lockwood/Alexander Hill:Womens eights: repechages: Charlotte Sutherland/Meaghan Volker/Fiona Albert/Lucy Stephen/Molly Goodman/Jessica Morrison/Olympia Aldersey/Alexandra Hagan/Sarah Banting (cox):Mens pairs final: Alex Lloyd, Spencer TurrinMens quadruple sculls final:?Karsten Forsterling/James McRae/Alexander Belonogoff/Cameron GirdlestoneRugbyMens Preliminary: Australia v South AfricaMens placing (9-12th) Quarter FinalsSailingMens laser:?Tom BurtonMens finn:?Jake LilleyMens 470:?Mat Belcher and Will RyanNacra 17:?Lisa Darmanin and Jason WaterhouseWomens laser radial:?Ashley StoddartWomens 470:?Jaime Ryan and Carrie SmithSwimmingWomens 100 metre freestyle Heats:?Cate Campbell, Bronte CampbellMens 200 metre backstroke Heats:?Mitch Larkin, Josh BeaverWomens 200 metre breaststroke Heats:?Taylor McKeown, Georgia BohlMens 200 metre individual medley Heats:?Travis Mahoney, Thomas Fraser-HolmesWomens 4 x 200 metre freestyle Heats:?Emma McKeon/Bronte Barratt/Madeline Groves/Leah NealeWomens 100 metre freestyle Semi-FinalsMens 200 metre backstroke Semi-FinalsWomens 200 metre butterfly FinalMens 100 metre freestyle Final:?Cameron McEvoy, Kyle Chalmers 1stWomens 200 metre breaststroke Semi-FinalsMens 200 metre individual medley Semi-FinalsWomens 4 x 200 metre freestyle relay FinalWater PoloWomens preliminary:?Australia v Italy?August 10ArcheryMens individual 1/32 and 1/6 eliminations: Taylor WorthBeach VolleyballWomens Preliminaries:?Louise Bawden/Taliqua Clancy v. Madelein Meppelink/ Marleen Van Iersel (Netherlands)BoxingMens middleweight: Daniel LewisCanoe Slalom?Mens canoe single: Ian BorrowsBasketballWomens Preliminary: Australia v FranceCycling (Road)Womens individual time trial:?Katrin GarfootMens individual time trial:?Rohan DennisEquestrianTeam dressage Day One:?Mary Hanna, Lyndal Oatley, Kristy Oatley, Sue HearnFootballWomen: Matildas vs ZimbabweJudoMens 81 kg:?Eoin CoughlanWomens ?63kg: Katharina HaeckerRowingMens fours Semi-Finals:?Joshua Dunkley-Smith/Joshua Booth/Will Lockwood/Alexander HillWomens eights repechages:?Charlotte Sutherland/Meaghan Volker/Fiona Albert/Lucy Stephen/Molly Goodman/Jessica Morrison/Olympia Aldersey/Alexandra Hagan/Sarah BantingMens quadruple sculls Final:?Karsten Forsterling/James McRae/Alexander Belonogoff/Cameron GirdlestoneRugbyMens Preliminary: Australia vs France, Australia vs SpainSailingMens finn: Jake LilleyWomens laser radial: Ashley StoddartMens laser. Tom BurtonShootingMens 50-metre pistol Qualification Final:?Daniel RepacholiMens double trap Qualification Final:?James WillettSwimmingMens 100m freestyle heats:?Cameron McEvoy and Kyle ChalmersWomens 200m butterfly heats:?Madeline Groves, Brianna ThrossellMens 4x200m freestyle relay heats:?Cameron McEvoy/Thomas Fraser-Holmes/ David McKeon/ Daniel Smith/ Mack Horton/Jacob HansfordWomens 200m individual medley final: Alicia Coutts:?Water PoloWomens preliminary: Australia v RussiaMens preliminary:?Australia v JapanAugust 9ArcheryWomens Individual: Alice IngleyMens individual 1/32 and 1/6 eliminations:?Alec PottsBasketballMen: Serbia vs. BoomersBeach VolleyballWomen: Louise Bawden/Taliqua ClancyCanoe/KayakWomens Slalom: Jessica FoxEquestrianIndividual and team eventing jumping final:?Shane Rose, Chris Burton, Sam Griffiths and Stuart TinneyJudoWomens 63 kg elimination rounds, quarter finals:?Katharina HaeckerRowingMens Four: Will Lockwood, Josh Dunkley-Smith, Josh Booth, Alexander HillMens Single sculls quarter-finals, semi-finals: Rhys GrantWomens single sculls quarter-finals, semi-finals: Kim BrennanMens Pair semi-finals:?Alex Lloyd, Spencer TurrinWomens Double sculls semi-finals:?Sally Kehoe, Gen HortonMens Double sculls semi-finals:?Chris Morgan, David WattsRugbyWomen: Pearls 1st beat New Zealand in the finalSailingMens laser. Tom BurtonWomens laser radial:?Ashley StoddartShootingWomens 25-metre pistol qualification Final:?Elena Galiabovitch, Lalita YauhleuskayaSwimmingWomens 200m Freestyle: Emma McKeon, Bronte Barratt BronteMens 200m Butterfly: Grant Irvine, David MorganWomens 200m Individual Medley: Alicia Coutts, Kotuku NgawatiMens 200m Freestyle Final: Thomas Fraser-HolmesWomens 100m Backstroke Final: Emily Seebohm, Madi WilsonMens 100m Backstroke Final: Mitch LarkinTennisWomens Singles: Sam StosurMens Singles: John MillmanWater Polo:Men: Australia vs. HungaryAugust 8BasketballWomen: Australia v TurkeyBeach VolleyballWomen: Maria?Artacho del Solar/Nicole LairdCanoe SlalomMens Canoe Single: Ian BorrowsMens Kayak Single: Lucien DelfourDivingWomens synchronised 3m springboard: Maddison Keeney, Anabelle Smith 3rdEquestrianEventing Individual Cross Country :Sam Griffiths, Chris Burton, Stuart Tinney, Shane RoseEventing Team Cross Country: Sam Griffiths, Chris Burton, Stuart Tinney, Shane RoseField HockeyMen: Kookaburras vs. SpainWomen: Hockeyroos vs. United StatesJudoMen -73 kg: Jake BenstedRowingMens four: Joshua Dunkley-Smith, Joshua Booth, Will Lockwood, Alexander HillWomens Quadruple Sculls: Jessica Hall, Kerry Hore, Jennifer Cleary, Maddie EdmundsWomens Eight: Fiona Albert, Jessica Morrison, Alexandra Hagan, Meaghan Volker, Molly Goodman, Charlotte Sutherland, Lucy Stephan, Sarah Banting,RugbyPearls 12-12?United StatesPearls 24-0 Spain (quarterfinals)ShootingMens 10m Air Rifle: Jack Rossiter, Dane SampsonMens Trap: Adam Vella, Mitchell IlesSwimmingWomens 100m Backstroke: Emily Seebohm, Madison WilsonWomens 100m Butterfly: Emma McKeonMens 200m Freestyle: Thomas Fraser-Holmes, Dave McKeonWomens 100m Breaststroke: Georgia Bohl, Taylor McKeownMens 100m Backstroke: Mitch Larkin, Joshua BeaverWomens 400m Freestyle: Jessica Ashwood, Tamsin CookMens 4 x 100m Freestyle relay?Table TennisWomens Singles: Jian Fang LayTennisMens Singles:?Sam GrothMens Doubles: Chris Guccione, John PeersWomens Singles: Samantha StosurWomens Doubles: Sam Stosur, Daria GavrilovaWeightliftingWomens 58kg: Tia-Clair ToomeyAugust 7Basketball?Men: Boomers 87 - 66 FranceWomen: Brazil 66-84 OpalsBeach VolleyballWomen: Bawden/Clancy,?Artacho del Solar/LairdFootballWomen: Germany vs. AustraliaField HockeyMen: Kookaburras 1-2 New ZealandWomen: Great Britain 2-1 HockeyroosGymnasticsWomens Artistic: Larrissa MillerJudoMens 60 kg: Josh Katz?RowingWomens Double Sculls: Sally Kehoe, Genevieve HortonMens Double Sculls: David Watts Chris MorganMens Quadruple Sculls: Karsten Forsterling, Alexander Belonogoff, Cameron Girdlestone, James McRaeWomens Quadruple Sculls:?Jessica Hall, Kerry Hore, Jennifer Cleary, Maddie EdmundsRugbyPearls 53-0 ColombiaPearls 36-0 FijiShootingMens 10m Air Pistol : Blake Blackburn, Daniel RepacholiWomens 10m air pistol: Elena Galiabovitch, Lalita YauhleuskayaWomens Trap: Laetisha Scanlan, Catherine Skinner 1stMens Trap: Adam Vella, Mitchell IlesSwimmingMens 400m Individual Medley: Travis Mahoney, Thomas Fraser-HolmesWomens 100m Butterfly: Madeline Groves, Emma McKeonMens 400m Freestyle: Mack Horton 1st, David McKeonWomens 400m Individual Medley: Keryn McMaster, Blair EvansMens 100m Breaststroke: Joshua Palmer, Jake PackardWomens 4x100m: Emma McKeon, Brittany Elmslie, Bronte Campbell, Cate Campbell1stTable TennisWomens Singles:?Jian Fang LayTennisMens Singles: John Millman, Jordan Thompson,?Thanasi KokkinakisWater PoloMen:?Brazil 7-8 AustraliaAugust 6ArcheryWomens Individual Ranking: Alice IngleyMens Team: ThirdCyclingMens Road race:?Simon Clarke, Rohan Dennis, Richie PorteJudoWomens 48 kg: Chloe RaynerRowingMens Single Sculls: Rhys GrantWomens Single Sculls: Kim BrennanMens Pair: Alex Lloyd, Spencer TurrinShootingWomens 10m Air Rifle:?Jennifer HensTable TennisWomens Singles: Melissa TapperMens Singles: Dave Powell, Chris YanAugust 5Archery?Mens Team Ranking: Alec Potts, Ryan Tyack, Taylor WorthMens Individual Ranking: Taylor Worth, Alec Potts, Ryan TyackAugust 3FootballCanada 2 - 0 Matildas Cheap NFL Jerseys Wholesale Jerseys Wholesale NFL Jerseys Jerseys From China Wholesale NFL Jerseys Cheap NFL Jerseys Cheap Jerseys ' ' '


nach oben springen


"Mein Weisser Schäferhund ist eine Plattform ohne Gewinnerzielungs-Absicht. Jeder der diese Plattform unterstützen möchte, kann dies durch eine Spende tun, damit Kosten für Domain und andere Dienstleistungen zum Forum weiterhin bezahlt werden können. Sie können auch eine VIP-Mitgliedschaft erwerben. Klicken auf das PayPal Spenden-Button um weiter zu kommen und eine Spende vornehmen zu können."

Besucher
0 Mitglieder und 3 Gäste sind Online

Wir begrüßen unser neuestes Mitglied: playerhot
Besucherzähler
Heute waren 59 Gäste , gestern 218 Gäste online

Forum Statistiken
Das Forum hat 9474 Themen und 194916 Beiträge.

Heute waren 0 Mitglieder Online:



Besucht uns auch bei



Xobor Xobor Forum Software
Einfach ein eigenes Forum erstellen